Böyük qrupdakı tikinti, əl əməyi dərsinin xülasəsi: “Quşlar üçün qidalananlar. Hazırlıq qrupundakı "Quş bəsləyicisi" sxeminə görə dizayn dərsi Xülasəsi Elena Aleksandrovna Bezmaternyx

Dərsin məqsədi:

Uşaqlara müxtəlif materiallardan qışlayan quşlar üçün qidalandırıcılar hazırlamağı öyrət.

İnkişaf yaradıcı təxəyyül, bədii zövq, işdəki dəqiqlik.

Uşaqları yaxşı hisslər və lələkli dostlara qayğı göstərmək arzusu ilə öyrətmək.

Material: plastik şüşələr, rəngli kağız, pambıq, ağac budaqları, quş şəkilləri, qayçı, yapışqan, fırçalar.

Böyük qrupda dərsin gedişi

Müəllim pəncərəyə getməyi və qış mənzərəsinin gözəlliyinə heyran qalmağı təklif edir.

Müəllim şeir oxuyur

Dərsin əlavəsinə baxın

Tərbiyəçi. - Quşlar niyə qışda kömək istəyirlər?

- Qışda ağ qar yağanda və soyuq külək əsəndə quşların sağ qalması çox çətindir. Bəzi quşların uçduğunu bilirsiniz isti iqlimlər digərləri, ən cəsarətli, qış üçün qalırlar. İndi hansı quşlar olduğunu öyrənəcəyik.

Qışlayan quşlar haqqında tapmacalar hazırlamaq (şəkilləri göstərməklə)

Balaca quş

Ayaqları var

Amma yeriyə bilmir.

Kiçik bir addım atmaq istəyir

- Bir atlama çıxır.

(Sərçə)

Həmişə döyür

Ağaclar içi boş.

Amma bu onları əziyyətə salmır,

Və yalnız sağalır.

Qırmızı sinəli, qara qanadlı,

Taxıl kəsməyi sevir

Dağ külündə ilk qarla

Yenidən görünəcək.

(Bullfinch)

Bu yırtıcı söhbətlidir

Oğrular, təlaşlı,

Ağ tərəfli kimya,

Və onun adı ... (Magpie)

Kar-kar-kar! Kar-kar-kar!

Bütün repertuar budur.

Ağcaqayın tacını elan edir

Mahnımla ...

Tərbiyəçi. - Əla, bütün tapmacaları təxmin etdin!

- Saytımızda, qışda parkda hansı quşları gördünüz?

- Qışda quşlara necə kömək edə bilərik?

- Bunun üçün nə edə bilərik?

- Quş qidalandırıcıları nədən hazırlaya bilərik? (plastik şüşələrdən, qutulardan, kovalardan və s.)

- Plastik şüşələrdən qidalananlar yüngül, rahatdır və istehsalı üçün uyğun olmayan materialdan istifadə edirlər. Diqqət yetirin ki, qidalandırıcıda deliklər kəsilir. Onlar nəyə lazımdır? Qidalanmanı cəlbedici etmək üçün bəzəyə bilərsiniz.

Plastik şüşədən nümunə qidalandırıcının müayinəsi. Görülən işlərin izahı.

Uşaqların müstəqil işi. Müəllim uşaqlara lazım olduqda kömək edir.

- Bəsləyicilərimiz nədən hazırlanır? Besleyicilerimizin hansı forması var? Qışda quşları necə qidalandıra bilərik?

Dərsin sonu

Şeirlər müəllim tərəfindən oxunur (Əlavə)

"Quş yemi" mövzusunda böyük qrupun uşaqları üçün GCD -nin xülasəsi.

Rodionova İrina Viktorovna, tərbiyəçi, d / s No 169 "Meşə Nağılı" ANO DO "Uşaqlıq Planeti" Lada ", Togliatti
Təsvir: Abstraktı birbaşa təqdim edirəm təhsil fəaliyyəti yaşlı uşaqlar məktəbəqədər yaş... Bu material uşaq bağçası müəllimləri üçün faydalı olacaq.
Mövzu: "Quş bəsləyiciləri"
Hədəf: Uşaqları qışlayan quşlarla tanış etmək və tullantı materialdan quş yemi hazırlamaq üçün şəraitin yaradılması.
Tapşırıqlar:
Təhsil:
Uşaqlarda qışlayan quşlar haqqında fikir formalaşdırmaq: onların görünüş, qidalanma, qış şəraitində yaşayış yeri.
İnkişaf edir:
Heyvanlar aləminə marağın inkişafını təşviq edin. Uşaqların danışma ehtiyatını genişləndirin və aktivləşdirin.
Təhsil:
Həssaslığı inkişaf etdirin, quşlara qulluq etmək istəyini təşviq edin.
İnteqrasiya təhsil sahələri: idrak inkişafı, nitqin inkişafı, bədii və estetik inkişaf, fiziki inkişaf.
İlkin işlər:
Gəzərkən quş seyr etmək;
Söhbətlər: "Kiçik başlıqlar", "Tüylü dostlarımız";
Oxu uydurma: M. Qorki "Sərçə", S. Marşak "Sərçə harada nahar etdi?"
"Tüylü dostlarımız" mövzusunda modelləşdirmə.
Quşlar haqqında atalar sözləri öyrənmək.
Material və avadanlıqlar: A. Vivaldinin "Qış" albomunun səs yazısı, "Qış Meşəsi" təqdimatı, "Qışlayan Quşlar" təqdimatı, üç rəngli halqalar, şəkillər - köçəri, qışlayan və köçəri quşlara, qələmlərə, qayçılara, tullantı materiallara (qutulara) bölünmə sxemləri şirənin altından, kefirdən hazırlanmış), iplik.
GCD hərəkət:
1. Təşkilati məqam:
A. Vivaldinin "Qış" albomunun səs yazısı səslənir (müəllimə "Qış Meşəsi" təqdimatı daxildir).

Tərbiyəçi: -Musiqiyə qulaq asanda nə təsəvvür edirdin.

2. Mövzu ilə bağlı söhbət:
1) problemli bir vəziyyət yaratmaq: "Niyə quşların səsini eşitmirsən?"
Tərbiyəçi: -Uşaqlar, bu gün sizi qış meşəsinə getməyə dəvət edirəm. Ətrafdakı ağaclara baxın: ladin və şam ağaclarının yaşıl pəncələrində ağ qar örtükləri yatır və ətrafda sükut hökm sürür. Heç nə eşitmirəm. Niyə bu qədər sakit?
Quşlar heyrətamiz varlıqlardır.
-Deyin, zəhmət olmasa, qışda meşədə hansı quşlar yaşayır?
- Şəhərdə insanların yanında hansı quşlar yaşayır?
-Qışın gəlməsi ilə bizə hansı quşlar gəlir?

3. Didaktik oyun "Səhv etməyin"
(Masada üç rəngli broş var)
Tərbiyəçi: -Quşlar köçəri, köçəri, qışlayır.
Quşları düzün: mavi halqa - qışlayan quşlar, sarı halqa - köçəri quşlar, yaşıl halqa - köçəri quşlar.

4. Didaktik oyun "Kim tap?"
Tərbiyəçi: -Kimə deyə bilərəm?
-Hiyləgər, bacarıqlı, bacarıqlı ... (qarğa)
-Sarı döşlü, çevik ... (başlıq)
-Cəsarətli, şən ... (sərçə)
-Çürük, rəngarəng ... (ağac ağacı)
-Yırtıcı, iri başlı, səssiz ... (bayquş)
-Qırmızı döşlü, canlı ... (bullfinch)
-Parlaq, gülməli, dostcasına ... (waxwings)

5. Rebus:
Sevən:
-Oğlanlar üçün rebus: nə cür qışlayan quş itin qabığını, kişinin gülüşünü təqlid edə bilər, hətta fərdi sözləri necə tələffüz edə bilir.
3-R 4-O 1-B 6-A 1-B 2-O 5-H (qarğa)
-Qızlar üçün geri dönüş: hansı quşun günü var.
6-A 3-H 2-I 1-C 5-C 4-I (başlıq)

6. Tapmacalar:
Tərbiyəçi: -Tapmacalarımı tap:
1) Qara qanadlı, qırmızı döşlü və qışda sığınacaq tapacaq. Soyuqdan qorxmur, ilk qarla birlikdə! (Bullfinch)
2) Qar yuvasında hər yerdə balalar olsa da dondan qorxmayan hansı quşdur? (Çarpayı)
3) Həşərat, qurd yeyirəm, qışa uçmuram. Mən korniş altında, boz bir lələk paltosunda yaşayıram və soyuq havada bir qəhrəmanım. (Sərçə)
4) Kim parlaq qırmızı beret və qara atlaz pencək geyinir? Mənə baxmır, döyür, döyür, döyür! (Ağac ağacı)
5) Şimal qonaqları, təpənin başında o qədər ağıllı və parlaq olan bir dəstə quş yığıblar? (Balmumu).
6) Gündüz yatır, gecə uçur, meşədəki quşları qorxudur? (Bayquş)
-Quşlar niyə bayquşdan qorxurlar?
-Bayquşun gecə ov etməsinə nə kömək edir?
7. "Dördüncü əlavə" oyunu:
Tərbiyəçi: - Burada artıq olanı adlandırın:
baş, ulduz, saksağan, göyərçin;
ağcaqayın, baş, sərçə, xoruz;
siçovul, baş, snigir, sərçə;
sərçə, başlıq, qarğa, bayquş.

8. Atalar sözləri:
Tərbiyəçi: -Quşlar haqqında hansı atalar sözlərini bilirsən?
"Bülbül və qarğa meşədə yaşayır, amma mahnılarını fərqli tərzdə oxuyurlar"
"Quş hara uçursa, yuvasını bilirsə"
"Böyük quşun böyük yuvaya ehtiyacı var"
"Hər qaranquş yuvasını tərifləyir"
"Hər quş sürüsünə uçur."
9. Bədən tərbiyəsi: Açıq havada "Bayquş" oyunu (2 dəfə).

10. Müəllimin "Kim nə yeyir" mövzusunda hekayəsi

Tərbiyəçi: -Uşaqlar, lələkli dostlarımıza necə kömək edə bilərik?
- Söylə, quşlar yayda nə yeyirlər? (böcəklər)
-Bəs qışda?
-Onlar üçün çətindir?
- Əlbəttə ki, qışda quşlar üçün çətindir. Qar yağışı, qar fırtınası və şiddətli şaxtada yemək tapmaq xüsusilə çətindir. Belə havalarda quşlar tez -tez aclıqdan ölür və hətta ölürlər və buna görə də insanların məskənlərinə yaxınlaşırlar. Sən və mən lələkli dostlarımızın qışdan çıxmasına kömək etməliyik.
Quşları bəsləmək üçün müxtəlif bitkilərin toxumları uyğundur: çətənə, günəbaxan, bostan. balqabaq, qarpız, çoxlu alaq otları. Ancaq yulaf, darı yalnız sərçələr və yulaf ezmesi ilə kəsilir. Döşlər duzsuz donuz parçalarını çox sevirlər.
11. Barmaq gimnastikası:
Tərbiyəçi: -Uşaqlar, barmaqlarınızı uzatmaq lazımdır.
Qarğaları saymaq qərarına gəldim: (Uşaqlar növbə ilə yumruğuna vurur və
Bir iki üç dörd beş. xurma üstündə)
Altı sütun üzərində bir qarğadır,
Yeddi borudakı bir qarğadır,
Səkkiz afişada oturdu
Doqquz cazibədarları bəsləyir ...
Yaxşı, on bir cekdir.
Beləliklə, hesablama başa çatdı! (Barmaqlarınızı sıxın və açın)

12. Tullantı materialdan tikinti(meyvə suyu, kefir)

Tərbiyəçi:
-Masanızda qutular var. Onlardan qidalandırıcılar düzəldəcəyik.
-Mövzular nə üçündür? (bir döngə bağlamaq üçün).
- Qayçı ilə diqqətlə məşğul olun!
-Bir çuxur kəsmək üçün nə lazımdır! (quşların qidalandırıcıya daxil olması üçün).
12. Alt xətt:
Tərbiyəçi:
- Əla! Hamı etdi. Gör nə qədər qidalandırıcı var. İndi gəzməyə gedəcəyik və qidalandırıcılarımızı asacağıq.
Gəzinti zamanı bir uşaq T. Kulakovanın "Besleyici" şeirini oxuyur
Quşlar qışda həyətimizə uçdu,
Quşlar bizimlə söhbətə başladılar.
Sərçə cırıldadı, taxıl axtardı,
Qarğa qışqırdı, göyərçin cooed,
Bir titrək büküldü və bir öküz fısıldadı,
Balmumu budağı da mahnı oxudu.
Qışda yazıq quşlarımız üçün acıq
Bir neçə dənə, qırıntı, qidalandırmaq çətindir.
Bir qidalandırıcı hazırladıq.
Huş ağacına yapışdırılır,
Qışlayan quşların qışda daha asan yaşaması üçün.

Tərbiyəçi. Bir quş yemi hazırlayacağıq. Bunun üçün aşağıdakı maddələrə ehtiyacımız var (göstərir): boş süd kartonları, 5 litrlik plastik şüşə. Onlarda, taxılları kəsmək üçün quşların baxacağı pəncərələr düzəltməliyik. Çantalarda, qidalandırıcıları ağaclara asmaq üçün iplərin yivlənəcəyi deliklər etmək lazımdır.

Müəllim mövcud materiallardan qidalandırıcılar düzəldir. Uşaqlar müəllimə kömək edirlər: qələmlə dairələr çəkirlər, pəncərələri işarələyirlər, kəsilmiş hissələri geri qatlayırlar, ipləri tuturlar, deliklərdən keçirirlər və zibili atırlar.


Bədən tərbiyəsi

Tərbiyəçi. Uşaqlar, bu gün belə oynayacağıq. Sən balaca sərçələr, mən də sənin sərçə anan olacağam. (Müəllim sərçə maskası taxır.)

Sərçə Ana Bu gün başlayırıq

Uşaqlarını çağırır: Uçmağı öyrənirik.

"Gəl yanıma, kiçik sərçələrim, Bir dairədə qalx,

Tez uç! Və başlayacağıq. "

Bir dairədə formalaşma. Əllərin xarakterik hərəkətləri ilə dairələrdə gəzmək- "Çırpılan qanadlar". "Sərçə Ana" hərəkəti göstərir, sonra kənara çəkilir, "uşaqlara baxır". "Sərçə" baxarkən uşaqlar bir dairədə gəzirlər.

Tərbiyəçi. Sərçə yuxuya getdi və sərçələrin ehtiyacı olan budur. Qanadlarını açıb hər tərəfə uçdular. Kiçik sərçələr bütün koridorda uçur. (Səpələnmiş qaçış.)

"Sərçə" oyanır:

"Cücə-cızıltı, cücə-cingiltə, nə səs-küydür? Nə ağlama? Daha çox dairəyə girin və yenidən uçmağı öyrənin! " Uşaqlar bir dairədə dururlar, oyun təkrarlanır. Müəllim yenə yuxuya gedirmiş kimi davranır, uşaqlar dağılır, sonra "sərçə" oyanır.

"Bir dəqiqə yuxuya getdim,

Kiçik sərçələr ciddi şəkildə yaramaz idilər.

İndi sizi ciddi şəkildə izləyəcəyəm,

Beləliklə, sərçələr kimi itaətkar olasınız. "

Taxılların müqayisəsi.

Tərbiyəçi. Beləliklə, qidalandırıcılarımız hazırdır. İndi onlara taxıl tökülməlidir. Baxaq görək quşlar ən çox nə taxıl taxır. Qutularda fərqli taxıllarım var: darı (və ya darı), noxud, günəbaxan toxumu, qarabaşaq yarması. (Uşaqları toxumlara toxunmağa dəvət edir.)Ən kiçik dənələr hansılardır? Ən böyüyü nədir? Göstər. (Uşaqlar tapşırığı yerinə yetirirlər.) Bizimdə uşaq bağçası saytda bu quşlarla tanış ola bilərik. (Flannelegrafa bir sərçə, titmouse, qarğa, siçovul fiqurlarını yapışdırır.) Göstər və ad ver böyük quşlar. (Uşaqlar tapşırığı yerinə yetirirlər.) Kiçik quşları göstərin və adlandırın. (Uşaqlar tapşırığı yerinə yetirirlər.) Sizcə sərçələr və döşlər hansı taxıllardan zövq alacaq? (Kiçik.) Bəs noxud və toxumları kim alacaq? (Saksağan və qarğa.)

4. Didaktik oyun "Çantada nə var?"

Darı bir torbaya, noxud ikincisinə tökülür.

Müəllim uşaqları toxunaraq torbaya hansı taxılın töküldüyünü təyin etməyə dəvət edir: noxud və ya darı.

Refleksiya.

Tərbiyəçi. İndi qidalandırıcılarımıza taxıl tökəcəyik. (Uşaqlar tapşırığı yerinə yetirirlər.)İndi quşların dadlı bir nahar yeməsi üçün yemləri ağaclara asmaq lazımdır. Beləliklə, bizim köməyimizlə qışdan sağ çıxa biləcəklər.

Qışda quşları bəsləyin!

Hər ucundan gəlsin

Ev kimi sənə axın edəcəklər,

Eyvanda sürülər.


ATA VƏ UŞAQLAR ÜÇÜN QIŞ EĞLENCESİ. "QIŞ EĞLENCESİ" ŞƏKİLİNƏ DİQQƏT

Uşaq fəaliyyətinin növləri: oyun, ünsiyyət, idrak və araşdırma, məhsuldarlıq, bədii ədəbiyyat anlayışı.

Məqsədlər: qış oyunları haqqında fikirləri aydınlaşdırın, süjet şəklini nəzərdən keçirməyi, obrazla bağlı suallara cavab verməyi, hərəkətlərlə xüsusi hərəkətləri təkrarlamağı, onları nitqlə müşayiət etməyi öyrətmək; eşitmə qavrayışını, vizual görüntünü eşitmə ilə əlaqələndirmək bacarıqlarını inkişaf etdirmək; "Qış" mövzusunda lüğət aktivləşdirin.

Planlaşdırılan nəticələr: müəllimin qış haqqında hekayəsini maraqla dinləyir, T. Lomovanın "Qar uçqunları" musiqisinə ən sadə rəqs hərəkətlərini yerinə yetirməkdə fəaldır, "Göstər və Ad" didaktik oyununda iştirak edir, böyüklərin istəyi ilə edə bilər. , süjet şəklində təsvir olunan "Qış əyləncəsi" haqqında danışın.

Materiallar və avadanlıqlar: süjet şəkli"Qış əyləncəsi", kiçik pambıq parçaları, qar uçqunu, qar adamı, kirşə, qış şapkası, eşarp təsvirli şəkillər.

Təşkilat vaxtı.

Müəllim uşaqları pəncərəyə gətirir və şeir oxuyur.

Tərbiyəçi. Qar sakitcə bir boşluğa, çəmənliyə düşür; Qar dənələri yerləşdi - ağ tüklər.

Pəncərədən baxın. Küçədə qar dənələri var - ağ tüklər? (Uşaqlar cavab verir.)

Tatyana Shagaeva
"Quş yemi" dizayn dərsinin xülasəsi

Məqsədlər: dizaynı təşviq edin, quşlara qulluq etmək arzusunu aşılayın; obyektləri ölçüsünə görə fərqləndirməyi, dairədə tikinti aparmağı, müəllim üçün hərəkətlər etməyi öyrətmək.

Materiallar və avadanlıqlar: müxtəlif növ taxıl (darı, toxum və s.)

Dərsin gedişi

Org. an.

Uşaqlar pəncərədən quşlara baxırlar.

Müəllim qışda quşların həyatından danışır - Qışda quşlara qulluq etmək lazımdır: onları bəsləyin, incitməyin.

Əsas hissə. Tikinti.

Tərbiyəçi: Bir süd çantasından və bir şüşədən bir qidalandırıcı düzəldəcəyik. Quşların uçub taxıl yığması üçün içərisində pəncərələr düzəldəcəyik.

Müəllim uşaqlarla birlikdə qidalandırıcı hazırlayır.

Fizminutka

Tərbiyəçi: İndi oynayacağıq. Sən sərçə olacaqsan, mən də sənin sərçə anan.

Sərçə ana uşaqlarını çağırır

Tez uç mənə

Bu gün başlayırıq

Uçduğumuzu öyrənin

Tez bir dairədə qalxın

Gəlin başlayaq

Bir dairədə gəzmək - uşaqlar "qanadlarını çırpırlar", ana hərəkət göstərir və uzaqlaşır. Ana uşaqların dairələrdə gəzdiyini seyr edərkən. Ana yuxuya getdi və sərçələr hər tərəfə səpələndi. Ana oyanır:

Cücə cırır, nə səs, nə ağlayır

Daha çox bir dairə olun

Və yenidən uçmağı öyrənin

Uşaqlar bir dairədə dururlar, oyun təkrarlanır. Sonra ana yenidən güllə atır:

Bir dəqiqə ara verdi

Sərçələr ciddi şəkildə yaramaz oldular

İndi sizi ciddi şəkildə təqib edəcəyəm

Beləcə sərçələr kimi itaətkar olursan

Tərbiyəçi: Qidalandırıcılarımız hazırdır. İndi taxılları ora tökəcəyik. Hansılar? Böyük və kiçik. İndi quşların dadlı bir nahar yeməsi üçün yemi ağaca asmaq lazımdır.

Əlaqəli nəşrlər:

Qarşıdakı qış soyuqları uşaqları qarla, böyükləri isə bayram əhval -ruhiyyəsi ilə sevindirməklə yanaşı, quşların da həyatını çətinləşdirir.

Məqsəd: ekoloji mədəniyyətin formalaşdırılması; hörmətli münasibət, təbiət sevgisi tərbiyəsi. Tapşırıqlar: - Qışlama haqqında bilikləri aydınlaşdırmaq və genişləndirmək.

Khimki şəhər mahalının "Kalinka" uşaq bağçasında, valideynlərlə ənənəvi qarşılıqlı əlaqə formaları ilə yanaşı (görüşlər, söhbətlər,.

Quşlar harada yaşayırsa: meşələrdə və bağlarda, çəmənliklərdə və tarlalarda, suyun yanında - heyrətamiz səsləri hər yerdə eşidilir. Amma qış gələndə

İş üçün bizə lazımdır: 1 paket hər hansı bir meyvə suyu, qələm, yapışqan çubuq, rəngli kağız, rəngli karton, kağız bıçağı və əlbəttə.

Beləliklə, məmnuniyyətlə yay keçdi parlaq rənglər"Hindistan yayı", gec payızın vaxtıdır. Çox nadir hallarda günəş görünür, soyuq.

Hədəf: Diaqram əsasında LEGO konstruktorundan quş bəsləyicisi yaratmaq bacarığının formalaşdırılması.

Tapşırıqlar :

Uşaqlarda qışlayan quşlar haqqında ümumiləşdirilmiş fikir və biliklər formalaşdırmaq;

Parçaları formada və rəngdə necə birləşdirməyi öyrənməyə davam edin, hissələrin məkan tənzimləməsini qurun;

Dərs zamanı düzgün duruşu qorumağı öyrətmək;

Bacarıqları gücləndirinsxemə uyğun dizayn;

Bir -birinə müdaxilə etmədən birlikdə işləmək bacarığını inkişaf etdirmək.

İlkin işlər:

İllüstrasiyalara baxmaq;

Kitab və hekayələr oxumaq;

Tapmacalar hazırlamaq;

Müşahidələr;

Söhbətlər;

Quşların çəkilməsi, aplike, modelləşdirmə.

Avadanlıq:

LEGO - konstruktor, "Quş bəsləyiciləri" təqdimatı, qidalandırıcıların sxemləri, qışlayan quşların təsvirləri.

Planlaşdırılan nəticə:

Diaqram əsasında LEGO konstruktorundan quş bəsləyicisi yaratmaq bacarığını formalaşdırdı; uşaqlar qışlayan quşlar haqqında ümumiləşdirilmiş fikirlər və biliklər formalaşdırdılar; uşaqlar tikintidə forma və rəng detallarını birləşdirməyi öyrəndi; hissələrin məkan tənzimləməsini qurmaq; uşaqlar düzgün duruş saxlamağı öyrəndilər; bacarıqları birləşdirilmişdirsxemə uyğun dizayn; bir -birinə müdaxilə etmədən birlikdə işləməyi öyrəndi.

Dərsin gedişi:

Tərbiyəçi : Uşaqlar, zəhmət olmasa ekrana baxın. Nə görürsən?

Uşaqlar : Uşaqların cavabları. (Tit, sərçə, qarğa və s.)

Tərbiyəçi : Düzdür, amma bu quşları bir sözlə necə adlandıra bilərsən?

Uşaqlar : Uşaqların cavabları. (Qışlayan quşlar).

Tərbiyəçi : Əlbəttə ki, bunlar qışlayan quşlardır, əladır. Bəs qışın gəlişi ilə quşlar yemlərini haradan və necə əldə edirlər?

Uşaqlar: Uşaqların cavabları.

Tərbiyəçi : Sizcə, soyuqdan və ya quşlar üçün aclıqdan daha pis nədir?

Uşaqlar: Uşaqların cavabları.

Tərbiyəçi : Düzdü uşaqlar! Quşlar üçün ən pis şey qışda aclıqdır. Siz və mən bir şəkildə kiçik dostlarımıza kömək edə bilərikmi?

Uşaqlar: Uşaqların cavabları.

Tərbiyəçi : Əlbəttə! Qidalandırıcılar edəcəyik. Və belə bir qidalandırıcım var.

(Müəllim uşaqlara LEGO - konstruktordan hazırlanmış bir qidalandırıcı göstərir.)

Tərbiyəçi : İndi sizə deyəcəyəm və sizə LEGO konstruktorlarından hansı qidalandırıcıların hazırlana biləcəyini göstərəcəyəm.

"Quş bəsləyicilər" təqdimatının nümayişi.

Bədən tərbiyəsi. Barmaq gimnastikası.

Bir qidalandırıcı hazırladıq.

Yemək otağını açdıq.

Sərçə, bullfinch - qonşu,

Qışda nahar edəcəksiniz!

Həftənin ilk günü ziyarət edin

İçəri iki göğüs uçdu

Və çərşənbə axşamı - bullfinches,

Səhərdən daha parlaq!

Üç qarğa çərşənbə günü idi

Onları nahar üçün gözləmirdik.

Və cümə axşamı günü dünyanın hər yerindən -

On acgöz sərçə

Cümə günü yemək otağımızda

Göyərçin sıyıqda ziyafət verdi.

Və şənbə günü bir pasta üçün

Yeddi qırx gəldi

Tərbiyəçi : - İndi sizə qışlayan quşlar haqqında tapmacaları həll etməyi təklif edirəm və qidalandırıcıya cavabları olan şəkilləri əlavə edəcəyik.

Bütün gün böcəklər tutdum

Mən böcəklər, qurdlar yeyirəm.

Qışa uçmuram,

Korniş altında yaşayıram.

Cücə cır! Utanma!

Mən təcrübəliəm ... (Sərçə)

Səhərdən qırıldı:

Por-ra! Por-ra!

Saat neçədir? hər kəs üçün belə bir çətinlik,

Partlayanda. (Saksağan)

Boyama - bozumtul,

Vərdişlərinə görə - oğru,

Səssiz qışqıran -

Məşhur insan.

O kimdir? .. (Qarğa)

Kim ora tullanır, xışıldayır,

Gaga ilə konusları bağırsayır?

Cleo! Cleo! Cleo! " fit ilə oxuyur. (Çarpayı)

Şimal qonaqları

Rowan dəstələri peck

O qədər ağıllı və parlaq.

Başlarında tüfənglər. (Balmumu)

Nə quş olduğunu düşün

Ağ işıqdan qorxuram.

Toxunma gaga,

Piglet gözləri

Qulaqlı baş. Bu (Bayquş).

Yaşıl arxa,

Sarımtıl qarın,

Qara papaq

Və bir eşarp zolağı. (Tit)

Kim parlaq qırmızı beret geyinir

Qara saten ceketdə?

Mənə baxmır

Hər şey döyür, döyür, döyür. (Ağac ağacı)

Qara qanadlı,

Qırmızı döşlü

Və qışda sığınacaq tapacaq:

Soyuqdan qorxmur -

Orada ilk qarla! (Bullfinch)

Mən tək quşam, etiraf edirəm

İstidə, donda və çovğunda

Baqaj boyunca hərəkət edin

Başımı aşağı sala bilərəm. (Nuthatch)

Tərbiyəçi : Əla. Qidalandırıcıya nə qədər quş axın etdiyinə baxın. İndi yemləyicilərimizi düzəltməyə başlayaq.

Tərbiyəçi: Və indi cüt -cüt otururuq.

Uşaqlar cüt -cüt oturur, hər cütə bir LEGO paylanır - konstruktor və qidalandırıcı sxemləri. Uşaqlar qidalandırıcı hazırlamağa başlayırlar.

Tərbiyəçi : Uşaqlar, baxın nə gözəl qidalandırıcılarımız var! Hamınız çox yaxşı iş görmüsünüz. Valideynlərinizi evdə qidalandırıcı hazırlamağa və həyətinizə asmağa dəvət edə bilərsiniz.