Bir quş bəsləyicisi haqqında bir rəsmə əsaslanan bir hekayə. Bir sıra rəsm əsərləri əsasında bir hekayə hazırlamaq. Bir sıra süjet şəkilləri əsasında

Uyğun nitqin inkişafı üzərində işin 3 -cü mərhələdə aparıldığını və bir neçə seansda ardıcıl nitqi "uğurla inkişaf etdirməyin" mümkün olmadığını nəzərə alsaq. İnkişaf etdirildi irəli planlaşdırma danışma terapiyası dərsləri, 1 danışma terapiyası dərsindən tutarlı nitqin inkişafı üzərində aparılan işlər nəzərə alınmaqla. Bir rəsm əsərindən və bir sıra rəsm əsərlərindən nağıl danışmağı öyrətməklə bağlı bəzi dərslərə nümunələr verəcəyəm.

Mərhələ 2, ön sözlər, №9.

Mövzu: Hekayə yazmaq və "Quşların dostları" bir sıra rəsm əsərlərini yazmaq.

Məqsəd: bir sıra şəkillər əsasında nağıl danışmağı öyrətmək, qış və qışlayan quşlar haqqında bilikləri möhkəmləndirmək.

Bu gün 3 şəkil əsasında bir hekayə hazırlayacağıq.

Hər bir şəkilə çox diqqətlə baxın. Şəkillərdə ilin hansı vaxtı göstərilir?

Şəkillərdə qışın necə olduğunu təxmin etdinizmi?

Bir hekayə yaratmaq üçün şəkilləri qoyun.

İlk şəkil hansı olacaq? Üzərində nə təsvir olunduğunu bizə deyin.

1). Hansı quşları görürsən? Necə hiss edirlər? (onlar acdırlar.)

Niyə quşlar səhər yem qutusuna uçub ac qaldılar? (Qidalandırıcıya doğru uçan quşlar, yemək əvəzinə qar tapdılar.)

Yəqin ki, gecə qar yağdı və buna görə səhər saatlarında qidalandırıcı qarla örtüldü.

Gəlin bu şəkil üçün bir ad hazırlayaq. ("Ac Quşlar")

Bu şəkil haqqında danışmağa kömək edəcək sözləri yazaq.

(Parkda, qarla örtülmüş, qidalandırıcıya gələn, ac qalan)

2). Bu şəkildə kimləri görürsünüz? Qar süpürən oğlana və donuz əti asana ad verin. Qalan uşaqları bir cümlə ilə necə demək olar? (giləmeyvə, toxum gətirdilər.)

Bu şəklə nə deyək? ("Quşların Dostları")

Gəlin "sözləri - köməkçiləri" yazaq (süpürür, asır, toxum və giləmeyvə gətirdi)

Hələ bir şəklimiz daha var. Hekayəni bitirməliyik.

Bütün şəkillərə bir daha baxın. Şəkil 2 ilə Şəkil 1 və 3 arasındakı fərq nədir? Üzərində kim yoxdur? Niyə?

(Quşlar hara getdi, 1 -də və 3 -də var?)

(Quşlar oğlanların getməsini gözləyirdilər. İnsanlardan qorxurlar, çünki balacadırlar, müdafiəsizdirlər.)

3). Uşaqlar skamyaya gedən kimi dərhal quşlar uçdu ... (haradan?) Ağacdan və yeməyə uçdu.

Quşların əhval -ruhiyyəsi necə dəyişdi? Niyə? Quşların nə etdiklərini necə deyə bilərsən? (yemək, yemək, özlərini müalicə etmək).

Uşaqlar nə edir? Onların əhval -ruhiyyəsi necədir? (Uşaqlar lələkli dostlara kömək etdikləri üçün yaxşı və şən əhval -ruhiyyədə idilər.)

Onları necə adlandırmaq olar? (Quşların dostları.)

Bu şəkil üçün bir başlıq tapın. ("Hamı xoşbəxtdir")

"Sözlər köməkçilərdir": (Uzağa getdi, müdafiəsiz qaldı, qarnını çəkdi, özünü müalicə etdi, şam yeməyi yedi, şən əhval -ruhiyyə verdi, kömək etdi, lələkli dostlar)

İndi hekayələrinizi yazacaqsınız.

Kara tahtada yaxşı bir hekayə hazırlamağa kömək edəcək suallar var.

1. İlin hansı vaxtıdır? Qış

2. Qar nəyi örtdü? Besleyici

3. Kim ac idi? Quşlar

4. Uşaqlar nə etməyə qərar verdilər? Kömək edin

5. Çökəklikdəki qarı kim süpürdü?

6. Uşaqlar ora nə qoydular? Giləmeyvə, toxum

7. Donuz ətini kim asdı?

8. Memələrin özlərinə necə davranmaları, Əyləncəli

Bullfinches, sərçələr?

Hekayənizə bir ad verin? (Quşların dostları)

Nümunə hekayə:

Qış gəldi. Uşaqlar yemi parkda asdılar.

Gecələr tüklü ağ qar yağdı. Səhər quşlar qidalandırıcıya uçdu və yerinə yem - qar.

Oğlanlar gəldi. Vanya süpürgə ilə çöldəki qarları süpürür. Olya və Saşa yemək gətirdi. Balaca Maşa bir dəstə dağ külü gətirdi. Kolya donuz əti budaqlarına asır.

İşlərini bitirdikdən sonra uşaqlar skamyaya getdilər və baxmağa başladılar. Quşlar oradadır ağaclardan uçdu və yemin üstünə yuvarlandı.

Uşaqlar quşlara kömək etdiklərinə sevindilər.

Bir sıra süjet şəkilləri əsasında

Məqsədlər:

tərbiyəvi təhsil:

Uşaqlara bir sıra süjet şəkilləri əsasında hekayə tərtib etməyi öyrətmək;

Uşaqlara təsvir olunan hadisələrdən əvvəlki hadisələri müstəqil olaraq icad etməyi öyrətmək;

islah və inkişaf:

Uşaqların qışlayan quşlar haqqında biliklərini aydınlaşdırmaq;

Bəyanatınızı qrammatik olaraq düzgün qurma qabiliyyətini inkişaf etdirin;

tərbiyə və tərbiyə:

Uşaqlarda ehtiyacı olanlara qayğıkeş münasibət bəsləmək.

Avadanlıq: "Feeder" mövzusunda bir sıra şəkillər (Şəkil 13-15), qışlayan quşların şəkli olan mövzu şəkilləri (bir danışma terapisti tərəfindən seçilmiş).

İlkin işlər: oxu ədəbi mətnlər M. Qorki "Vorobişko" və İ.S. Sokolov-Mikitov "Bir yuvada", "Meşə yolunda". Oyunlar: "Uç, uçma", "Kim necə qışlayır?" Hurda materialdan quş yemi hazırlamaq.

Dərsin gedişi

1. Təşkilat vaxtı.

Oyun "Təsvirə görə öyrənin"

Kobud, şən, cəsarətli, çevik (kim?) Sərçədir.

Sarı göğüslü, şən, çevik (kim?) - tit.

Qırmızı döşlü, tənbəl, oturaq (kim?) - bullfinch.

Ağ tərəfli çıraq və oğru (kim?) - sehrbaz.

Qırmızı başlı, qara palto geyən, ağacların şəfalısı - ağcaqanad.

Qara, güclü bir gaga ilə, parlaq lələkləri, qıvrımları - bir qarğa.

Hər düzgün cavab üçün danışma terapevti uyğun bir şəkil qoyur.

2. Mövzunun elan edilməsi.

Danışıq terapevti: Bu quşların ortaq cəhətləri nədir? (Uşaqların cavabları.) Bu gün qışda quşlara necə kömək etmək barədə bir hekayə hazırlayacağıq.

3. Hekayə hazırlamaq.

Danışıq terapevti uşaqları "Feeder" serialının şəkillərini istədiyiniz ardıcıllıqla düzməyə dəvət edir. Uşaqlar şəkillərə baxır və nağılın adını necə qoyacağını düşünürlər. Uşaqların təklif etdiyi adlardan ən uyğun olanı, məsələn, "Qidalandırıcı" seçilir.

Niyə uşaqlar qidalandırıcı düzəltməyə qərar verdilər?

Bunun üçün onlara nə lazım idi?

Uşaqlar yemi harada asdılar?

Kim məmnuniyyətlə quyuya uçdu?

Qışda quşlara necə qulluq etməlisiniz?

4. Bədən tərbiyəsi.

Şeirin gedişində uşaqlar uyğun hərəkətləri yerinə yetirirlər.

Sakit, sakit, yuxuda olduğu kimi

Yerə qar yağır.

Bütün tüklər göydən uçur -

Gümüşü qar dənələri.

Başınızın üzərində fırlanır

Qar karuseli.

Qarda bax, -

Qırmızı döşlər ilə öküzlər.

5. Uşaq hekayələri.

Danışıq terapevti uşaqlardan şəkilləri yenidən diqqətlə araşdırmalarını və necə izah edəcəklərini düşünmələrini xahiş edir. Və sonra hekayəsini uşaqların niyə qidalandırıcı etmək qərarına gəldikləri ilə başlamağı təklif edir.

Uşaqların hazırladığı nümunə bir hekayə

Sərt bir qış gəldi. Tanya və Vanya parkda gəzintiyə çıxdılar. Ağacların budaqlarında kədərli ev heyvanları, sərçələr və öküzlər oturmuşdu. Soyuq və ac idilər. Tanya Vanyanı quşlara kömək etməyə dəvət etdi. Və beləliklə iş qaynamağa başladı: oğlan alətləri və tikinti materialını götürdü və qız ona kömək etməyə başladı. Çömçə hazır olduqda, uşaqlar parka qayıtdılar. Tanya, Vanya'ya yemək ilə bir qab verdi. Vanya onu ağaca asdı. Uşaqlar uzaqlaşmağa vaxt tapmamış, quşların sevincli səslərini eşitdilər və qidalandırıcıda gördülər.

6. "Quşları və qidalandırıcıları say" oyunu.
Uşaqların hazırladığı bir qidalandırıcı sərgilənir.

Danışıq terapevti, qidalandırıcıya uçan quşları saymağı tapşırır. Əvvəlcə sərçə "gəlir", sonra başlıq siçanı və s. Uşaqlar quşları birdən onadək sayırlar. Oyunun sonunda danışma terapevti uşaqlara bir qaranquşun da qidalandırıcıya gəldiyini söyləyir. Uşaqlar qeyd etməlidirlər ki, qaranquş qışda bəsləyicinin yanında ola bilməz, çünki köçəri bir quşdur.

7. Dərsin xülasəsi.

Hekayə nə haqqında idi?

Qışda qalan quşlara nə deyilir?

Qışda quşlara necə kömək edə bilərsən?

Dərsdən sonra uşaqlar danışma terapevti ilə birlikdə geyinirlər, doğaçlama materialından hazırladıqları yemləri götürüb küçəyə çıxırlar. Küçədə uşaqlar bütün ərazilərdə qidalandırıcıları asırlar uşaq bağçası və onlara yemək qoyun. Gələcəkdə uşaqlar quş seyrini həyata keçirə bilərlər.

Dərs 13.

"Mebel haradan gəldi?" Hekayəsinin tərtibatı.

(istinad şəkillərinə görə)

Məqsədlər:

tərbiyəvi təhsil:

Uşaqlara istinad şəkilləri və sözləri istifadə edərək hekayə tərtib etməyi öyrətmək;

islah və inkişaf:

Mövzu ilə əlaqədar uşaqların lüğətini genişləndirin və aktivləşdirin;

Uşaqlarda antonim və prefiksli felləri seçmək bacarığını inkişaf etdirmək;

tərbiyə və tərbiyə:

Uşaqları nitq üzərində özünü idarə etmə bacarıqlarına yiyələndirmək.

Avadanlıq: mövzu şəkilləri: ağaclar, mişar, fabrik, dülgər, mebel mağazası, alıcı, mebel çatdıran mikroavtobus, ev (bir danışma terapisti tərəfindən seçilir).

İlkin işlər: V.V -nin bir şeirindən bir parça oxuyur. Mayakovski "Kim Olmalı?" (dülgərlər və dülgərlər haqqında). Oyunlar: "Kim nə edir?" (peşələr: dülgər, dülgər, şkafçı, taxtaçı); "Ustad" (isimlərdən sifətlərin əmələ gəlməsi); Təsvir sxemindən istifadə edərək təsviri hekayələr yazmaq.

Dərsin gedişi

1. Təşkilati məqam.

S. Marşakın bir şeirini oxumaq. "Masa haradan gəldi?"

Bir kitab və dəftər götür,

Siz masaya oturun.

Və deyə bilərsən

Masa haradan gəldi?

Şam qoxusu təəccüblü deyil,

Meşə səhrasından gəldi.

Bu masa bir şam masasıdır -

Meşədən bizə gəldi.

Meşə səhrasından gəldi -

Özü də bir vaxtlar şam idi.

Baqajından sızdı

Şəffaf qatran ...

Ancaq burada isti bir mişar var

Onun gövdəsinə dərindən girdim.

İçini çəkdi və yıxıldı ...

Və çayın üstündəki taxta fabrikində

Bir taxta oldu, bir taxta oldu.

Sonra dülgərlik emalatxanasında

Dörd ayaqlı oldu ...

Üzərində mürəkkəb yuvası var,

Üstündə bir dəftər var.

Gün ərzində onun üçün çalışacağıq,

Üzərinə rəsm çəkəcəyəm,

Vaxtı gələndə

Beləliklə, daha sonra rəsmə görə

Bir təyyarə hazırlayın.

2. Mövzunun elan edilməsi.

Qapı döyülür. Bir zərf gətirilir. Danışıq terapevti şəkillər çəkərək lövhəyə qoyur. Sonra uşaqlara üz tutur: "Sizcə bu məktubu bizə kim göndərə bilər və bizə nə demək istəyir?" Uşaqların cavablarını dinlədikdən sonra danışma terapevti geri dönüş ünvanını oxuyur. Məlum olur ki, məktubu ofisə mebel hazırlayan fabrik işçiləri göndərib. Uşaqlardan hər şeyin necə baş verdiyini əks etdirən şəkillər əsasında bir hekayə hazırlamağı, yazmağı və göndərməyi xahiş edirlər.

Bu gün "Mebel haradan gəldi?"

3. Şəkillər üzərində söhbət.

Mebel hansı ağaclardan hazırlanır? (Palıd, qoz, şamdan.)

Kim mebel düzəltmək üçün ağacları kəsir? (Lumberjacks.)

Ağaclar haradan taxtaya kəsilir? (Mişar fabrikində.)

Hansı peşələr ağacları mebelə çevirir? (Keresteciler, marangozlar, dülgərlər, kabin ustaları.)

Onların hər biri nə edir?

Lövhələrin mebelə çevrilməsi üçün nə etmək lazımdır? (Bir rəsm çəkin, mebel parçalarını kəsin, boya ilə örtün və
lak, quru, qablaşdırma.)

Hazır mebel hara göndərilir?

Mebel evimizə necə gəlir?

Meşədəki ağacların sayını saxlamaq üçün nə etmək lazımdır?

4. Oyun "Haraya ehtiyacınız var?"

Bir divan, kreslolar, bir sehpa lazımdır ... (qonaq otağında).

Yemək masası və stullar ... (yemək otağında) lazımdır.

Mətbəx dəsti, divar şkafları ... (mətbəxdə).

Askı, güzgü ... (koridorda).

Yataq, qarderob ... (yataq otağı).

Uşaq mebelinə ... (uşaq otağı) ehtiyac duyulur.

5. Bədən tərbiyəsi .

6. Hekayə hazırlamaq.

Danışıq terapevti uşaqlardan dərsdə danışdıqları hər şeyi xatırlamalarını və şəkillər əsasında bir hekayə tərtib etmələrini xahiş edir. Bir hekayəni bir zəncirdə tərtib etmək daha yaxşıdır, amma eyni zamanda danışma terapevti uşaqların cümlələri bir -biri ilə məntiqi olaraq düzgün bağladığından əmin olur.

Nümunə hekayə

Meşədə böyük bir palıd ağacı böyüdü. Ağacçılar gözəl mebel hazırlayacaqlarına qərar verdilər. Onu kəsib taxta fabrikinə göndərdilər. Mişar fabrikində, dülgərlər taxtanı taxta olaraq kəsdilər. Lövhələr fabrikə təhvil verildi. Sonra doğramalar və kabinetçilər işə başladı. Mebel parçalarını mişarlayıb yığdılar, boyadılar və lakladılar, qablaşdırdılar və mebel mağazasına göndərdilər. Alıcılar yeni mebel almaq istəyirdilər. Mağazada mebellər mikroavtobusa yükləndi və birbaşa evə çatdırıldı. Beləliklə, mebel bizə gəldi.

Danışıq terapevti uşaqların bəstələdiyi hekayəni yazır. Dərsin sonunda danışma terapevti və uşaqlar məktubu zərfə qoydular.

7. Uşaq hekayələri.

8. Dərsin nəticəsi.

Mebel harada hazirlanir?

Mebel istehsalı üzərində hansı peşə sahibləri işləyir?

Meşəni məhv olmaqdan necə qorumaq olar?

Mövzu: Bir sıra şəkillər və plan əsasında bir hekayə tərtib etmək.

"Qidalandırıcı".

Hədəf: plan əsasında şəkildən hekayə qurmağı öyrənmək; əvvəl verilmiş lüğəti düzəltmək; söz ehtiyatını zənginləşdirmək; uşaqların nitqini düzəltmək, düzgün tələffüzə nəzarət etmək.

Avadanlıq: bir sıra şəkillər "Feeder"; sözləri və cümlələri olan tabletlər; plan; kartlardakı fərdi tapşırıqlar.

DƏRSLƏRDƏ.

1. Org an.

2. Ev tapşırıqlarının yoxlanılması.

a). Quşlara ad verin.

Və indi?

b) .- Quşlar nə dişləyir?

Sərçələr çörək qırıntılarını sındırırlar.

Döşlər yağ yandırır.

Bullfinches dağ külünü yeyir.

3. Mövzu üzərində işləyin.

a). Planla işləmək (şəklin planın nöqtələri ilə əlaqəsi).

b). Şəkil 1 -də söhbət.

Şəkildə ilin hansı vaxtı göstərilir?

Çöldə hava necədir?

Quşlar qışda necə yaşayırlar?

Hansı quşlar qidalandırıcıya uçdu?

Qidalandırıcı qarla örtülmüşdü (təkrar, Dima)

4. Bir dəqiqəlik bədən tərbiyəsi.

v). 2 nömrəli şəkil ilə işləmək.

Şəkildə nə görürsünüz?

G). 3 nömrəli şəkil ilə işləmək.

(itkin sözləri daxil edin)

e). Notbuklarda işləmək.

Təkliflər əlavə edin.

Artıqlığı aradan qaldırın.

5. Dərsin xülasəsi.

Dərsdə nə etdik?

6. Qiymətləndirmə.

7. Evdə tapşırıq.

Sərçə, baş, bullfinch.

Sərçələr, döşlər, öküzlər.

Darı, dağ külü, çörək qırıntıları, donuz əti, toxum.

Qış. Qış gəldi.

Çöldə şaxtalı hava.

Ətrafda çoxlu qar yağır.

Çöldə soyuqdur. Donma.

Quşlar qışda ac və soyuq olur.

Sərçələr, döşlər, öküzlər quyuya uçdu.

Qidalandırıcı qarla örtülmüşdü.

Uşaqlar quşlara kömək etmək qərarına gəldilər.

Saşa bir süpürgə götürüb qarı götürdü.

Vova darı tökdü, Yuliya çörək qırıntıları tökdü.

Katya bir dağ külü gətirdi.

Vitya bir ağaca donuz əti asdı.

Gəliblər quşlar

Oğlanlar necə seyr etdi quşlar gülməli cırtdan yemləmək

…,…,… Çatdı….

Darı yuyan quşlar, konfet,çörək qırıntıları , şokolad.

M Bir hekayə yazdıq, suallara cavab verdik, danışdıq, yazdıq.

Besleyici.

Qış gəldi. Çöldə şaxtalı hava. Ətrafda çoxlu qar yağır. Quşlar qışda ac və soyuq olur. Sərçələr, döşlər, öküzlər quyuya uçdu. Qidalandırıcı qarla örtülmüşdü.

Uşaqlar quşlara kömək etmək qərarına gəldilər. Saşa bir süpürgə götürüb qarı götürdü. Vova darı tökdü, Yuliya çörək qırıntıları tökdü. Katya bir dağ külü gətirdi. Vitya bir ağaca donuz əti asdı.

Quşlar gəldi. Uşaqlar quşların şənliklə yeməyi sındırdığını seyr etdilər.

Tezliklə qış gəlir. Torpaq, su və meşə - hər şey qarla örtülü olacaq. , ətrafdakı hər şey dərin bir yuxuya dalacaq.
Otlar, kollar və ağaclar donacaq. Bir çox heyvan qar örtüyünün altında gizlənib yuxuya gedəcək. İsti, rahat bir yuvası, yuvası, yuvası və ya yuvası olan biri üçün yaxşıdır. Tam bir kiler olan birisi üçün yaxşıdır. Yedim və yaxşı yatdım, bahara qədər şirin yuxular seyr etdim.
Quşlar qışda soyuqdan və aclıqdan çox əziyyət çəkirlər. Buzlu külək gəzir, evlər və ağaclar arasında qaçır, sıx lələklərin altına qalxır. Kiçik quşlar nə yerdə, nə də budaqda oturmur: hər şey qarla örtülür və pəncələri donur. Birtəhər isinmək üçün tullanmalı, uçmalısan. Ah, onlar üçün nə qədər çətindir! Soyuqdan, qorxunc qış küləyindən harada gizlənəcəklərini axtarırlar.
Yanvar və Fevral quşlar üçün ən çətin aylardır. Aylar şiddətli aclıq. Fevral ayında qış, tezliklə hüquqlarından imtina etməli olduğunu hiss edir, buna görə əsəbləşir: şaxta vuracaq, sonra qar sürüşərək süpürüləcək. Ən dəhşətlisi, gündüz əriməsindən sonra gecə şaxtanın düşməsi və dərhal yuxarıdan qarın donmasıdır. Belə bir buz qabığı qabıqlı, güclü, sərt, sürüşkəndir. Nə zəif pəncələr, nə də gaga ilə qırıla bilməz. Quşlar buzun altında necə qida əldə edə bilərlər - qurudulmuş ot, taxıl. Buz qabığının şüşəsini sındırmağa gücü çatmayan acından ölür.
Ancaq hamıya məlumdur ki, qidalananlar soyuqdan qorxmur, buna görə də balaca, zəif tüklü dostlarımıza kömək etməliyik. Onlara çox ehtiyac yoxdur. Bəziləri taxıl, bəziləri yağ, bəziləri giləmeyvə, bəziləri çörək qırıntıları verəcək. Və bu yolla nə qədərini aclıqdan xilas etmək olar!
Quşlar üçün kiçik pulsuz yemək otaqlarını həyətlərdə və balkonumuzda və ya lojiqamızda düzəldə bilərik. Pəncərələrdən tellərə dilim çörək asmaq və ya darı, toxum, taxıl və ya çörək qırıntıları olan yemlər qurmaq olar. Kimin nə var. Titmouses, sərçələr və digər lələkli qonaqlar belə duzluları ziyarət etməkdən xoşbəxt olacaqlar. Döşlər xüsusilə donuz ətini sevirlər, amma əlbəttə ki, duzlu deyil: duzlu qarınları ağrıyacaq. Taxta bir çubuq götürə bilərsiniz, içərisində bir sıra deliklər qaza bilərsiniz və onları isti donuz əti - donuz əti və ya mal əti ilə doldura bilərsiniz. Donuzun soyumasına icazə verməlisiniz və çubuğu pəncərədən asmalısınız, daha da yaxşısı, həyətdə bir ağacın üstünə asın. Şən kiçik qonaqlar çox keçməyəcək. Şükür olaraq, yazda, yazda və payızda qışda bəslədikləri ağacları zərərvericilərdən təmizləyəcəklər.
KIŞDA Kiçik AYAKLI DOSTLARA YARDIM EDİN! BU ÇƏTİN VAXTDA ONLARA YEMƏK VƏ YEMDİRMƏK ÜÇÜN BU ŞİRKƏTLİ və Gülməli QUŞLARI ÖZÜNƏ DAVET ET!
Bəli, VERƏNİN ƏLİ YALNAMAZ!