Скласти складний план на тему одного листа. Урок розвитку мови. Складання листа другові. ІІІ. Головна думка

Вітаю любий друже! Сьогодні наша розмова про створення плану тексту

Мені зараз згадалося, як іноді робили мої учні під час роботи над твором.
Написавши текст, вони починали писати план (сувора вчителька, тобто я, вимагала - обов'язково! - Наявність плану в письмовій роботі).

Зауважте, вони писали план не на початку роботи над твором, а після!!!

Цьому є пояснення. Адже перш ніж учень розпочне роботу над своїм твором, він вчиться аналізувати готовий текст-зразок. Вчиться складати план тексту, ділити його на абзаци, тобто структурувати текст.

Є й така вправа: для аналізу пропонується текст, де навмисне переплутані місцями частини тексту. Учень повинен зуміти відновити справедливість і все розставити на свої місця.

Зізнатись, це непоганий спосіб зробити свій текст логічно витриманим! Але цей спосіб хороший тільки при перевірцінаписаного, т.к. дозволяє побачити: а чи все у мене логічно? Чи є початок, чи воно відповідає основній темі? А висновок? Чи немає повторів тощо. і т.п.? Але найкраще зробити малюнок плану До початкунаписання тексту.

Великий Пушкін теж працював над планом свого твору

Найголовніше для будь-якого тексту: ВСЕ має бути підпорядковане ОСНОВНОЇ ДУМКИ, ідеї автора І структура текстустоїть у цьому списку першому місці. Читач ні заплутатися і втратити «нитку», тобто. основну думку. Текстмає бути зрозумілим читачеві для сприйняття…

Не починай роботу над твором, маючи перед собою тільки чистий аркуш. Ідеш у магазин, миєш посуд, пилососиш, вигулюєш собаку, прокручуєш в умі тему твору, прикидай «в умі» порядок того, про що ти писатимеш. Добре завжди мати під рукою записникдля того, щоб відразу ж записувати прийшла в голову думка. Коли сядеш за твір, напиши план тексту. Обов'язково. Адже будь-яка ідея має початок та кінець.

Подумай, з чого ти почнеш твір? Про що писатимеш в основній частині? Чим закінчиш? У будь-якого тексту обов'язково присутні ТРИ ЧАСТИНИ: вступ, основна частина, висновок.

До кожної частини ти можеш написати нотатки-пояснення. Тоді в тебе вийде розгорнутий план, яким легше писати твір. Можна писати запитання. Тоді текст ти створюватимеш, відповідаючи на запитання.

Про що писати в кожній частини твору?

Вступ передбачає основну частину, Як би «рекламує» її. Тут можна висловити свої емоції та почуття. Тут можна навести цікаві висловлювання видатних людей. Вступ «задає тон» всьому твору і готує читача до сприйняття головної частини.

Саме в головна частинаі твори ти маєш розкрити свою основну думку.

А наприкінці творуя слід підбити підсумок усьому, що говорив у творі. Найголовніше: твій текст не повинен різко обриватися. Це як дивитись дві години фільм, і раптом на найцікавішому відключили електрику! Тому в будь-якому творі обов'язково має бути висновок.

Усі три частини нерівнозначні за обсягом. Ніяк не може бути так, що вступ або висновок більше за основну частину!

І насамкінець, схеми плану, простого та складного. Зверніть увагу на розділові знаки після пунктів плану і заголовків частин. І в складному плані, якщо сказав А, обов'язково говори Б, якщо є 1 підпункт, обов'язково має бути 2-й, їх може бути скільки хочеш, але структурних частин все одно тільки ТРИ!

ПРОСТИЙ ПЛАН

Урок розвитку мови

Складання листа другу

Цілі:- дати учням уявлення про епістолярному жанрі та уявлення про лист як текст, його види за метою спілкування, познайомити їх з правилами написання листа та особливостями, композицією цього жанру, з історією розвитку листа, показати значення листування в житті людини;

    розвивати навички логічно послідовної усної та писемної мови, збагачувати словниковий запас на цю тему;

    виховувати інтерес до предмета та епістолярного жанру, дбайливе ставлення до рідної мови.

Хідуроку

I .Вірш С.Маршака «Пошта»

Хто стукає у двері до мене

З товстою сумкою на ремені,

З цифрою 5 на мідній бляшці,

У синій форменому кашкеті? Це він, Це він, Ленінградський листоноша.

Сьогодні багато Листів

У сумці на боці-

З Ташкента, Таганрога,

З Тамбова

О сьомій годині він почав справу,

У десять сумка схудла,

А до дванадцятої години

Усе розніс на адреси.

II . Повідомлення теми та цілей уроку.

Хлопці, у рамках знайомства з різними стилямита жанрами сьогодні ми познайомимося з епістолярним жанром.

(Запис теми).

- Що таке епістолярний жанр?

(Це жанр листа).

- У ваших очах я бачу подив:навіщо нам знайомитися з епістолярним жанром, адже у вік електронної поштиі мобільного зв'язкуцей жанр стає неактуальним. З цим важко сперечатися, але скажіть, чи ви любите отримувати листи від рідних та близьких? Вам подобається читати їх?

-А чого не вистачає коротким електронним повідомленням абомобільним дзвінкам?

(Їм не вистачає теплоти, душевності, адже коли читаєш листа, ніби розмовляєш із близькою тобою людиною)

III . Вивчення нового матеріалу.

1.. Вступне слововчителі.

- Між першою вісточкою у паперовому конверті та сучасною поштою- сторіччя, а сьогодні вони поряд. Чекають з нетерпінням, не зводячи погляду з монітора комп'ютера, та електронне послання, і, відкриваючи щодня поштову скриньку, традиційна поштовий конверт. Минуле сьогодення та майбутнє – поряд у нашому житті.

У лист людина вкладає свою душу. За листом можна дізнатися про характер людини. Сучасні форми листування склалися близько двохсот років тому. Їхня батьківщина Англія. Звідти розпочинаються основні правила – етикет складання кореспонденції. Але епістолярне мистецтво (від грецького слова «епістола» - лист, послання) існує з давніх часів.

2. Словникова робота.

- Давайте подивимося, які терміни нам можуть зустрітися вепістолярному жанрі, спробуємо їх пояснити. Словникову роботу ми проведемо у формі гри «Співвіднести поняття та значення».

Словникова робота:

    Епістола - 1. Місце, куди надсилають лист

    Конверт - 2. Грамотка, повідомлення, повідомлення на папері,

лист,письмова мова, розмова, що посилається від одного

особи до іншого».

    Листоноша - 3. Та людина, кому надсилають листа.

    Адреса - 4. Людина, яка доставляє пошту по

вказаною адресою.

    Адресат -

    Адресант -

5. Лист, послання.

6.Паперовий кульок квадратної абопрямокутноїформи, куди вкладають лист.

7. Людина, яка надсилає листа.

Епістола, конверт, листоноша, адреса, адресат, адресант, лист.

Ми забули ще деякі слова, без яких не обходиться жодне

Здрастуйте, дякую, до побачення, будь ласка, вибачте.

3. Повідомлення учнів «Для цікавих».

Зараз ми вирушимо у подорож «У минуле». Хлопці розкажуть про історію листа, про першу поштову скриньку та конверт. Будь ласка.

Студент 1:

Листи мають свою багату історію. Найперші листи були «живі»: народи Старого Світу посилали гінців із листом чи усним сполученням. Потім виникли «предметні» листи, тобто. за допомогою якихось предметів повідомляли якісь факти. Наприклад, північноамериканські індіанці посилали сокирку на знак оголошення війни, трубку і тютюн - на знак миру. Звідси виникло стійке словосполучення «трубка світу», а слов'ян, тобто. у росіян - зустрічати гостей із хлібом-сіллю. Цікавим є переказ про лист,
яке надіслали скіфи у відповідь на вимогу перського царя
скоритися. Були послані миша, жаба, птах та п'ять стріл. Це
означало: «Якщо перси закопаються в землю чи сховаються у воду, чи
злетять у небо, то стріли скіфів все одно їх знайдуть.
Екскурсію у минуле продовжуємо.

Повідомлення учнів: Коли ж з'явилася перша поштова скринька? Студент 2:

Поштова скринька була придумана моряками у 16 ​​столітті. Прямуючи з Європи до Індії, морські мандрівники залишали листи у великій кам'яній скриньці на мисі Доброї Надії, а кораблі, що поверталися, забирали послання до Європи. Подібний зв'язок діяв протягом кількох століть. У Росії перша поштова скринька з'явилася в Санкт-Петербурзі. Датою його народження вважають 1 грудня 1848 року.

А тепер прослухайте історію виникнення конверту!
Студент 3:

У 1820 році в місті Брайтон пан Бревер для
залучення покупців влаштував» на вітрині магазину паперову
піраміду. Вдень і вночі біля вітрини збирався натовп. Особливої ​​уваги удостоївся аркуш паперу завбільшки з візитки, що вінчав піраміду. Якщо раніше брайтонці використовували для листів папір будь-якого формату, то після виставки стало особливим шиком писати листи на папері візитної картки. Але на маленькому аркуші не залишалося місця для адреси. Власник магазину став отримувати скарги з цього приводу, які й навели його на думку виготовити щось на зразок мішечка для вкладання листів. Мішечки мали величезний успіх і стали називатися конвертами. Успіх конвертів був настільки великий, що Бревер змушений був доручити їх виготовлення 12підприємствам.

Дякуємо нашим екскурсоводам.

4. Ознайомлення з видами листів.

    Існує кілька видів листів. Давайте подивимося, якимибувають листи:

  • лист-вітання,

    лист-прохання,

    любовний лист,

    Лист-подяка,

    лист-звернення,

    лист-розповідь.

    Як ви бачите, видів листів досить багато, всі вони відрізняються один від одного за тематикою, змістом та адресатами. Але є правила, які є спільними для написання будь-якого листа.

5. Фізмінутка.

До нас, здається, завітав гість – листоноша Пєчкін.

1) Листоноша Печкін надіслав загадки:

Все на ній їздить:

І радість, і горе. (Пошта)

Без крил, а літає.

Без мови, а каже. (Лист)

У нас рубають,

А до Москви тріски летять. (Лист)

Будинок без жерсті,

А мешканці в ньому – вісті. (Поштова скринька)

Голубочка біла

У хату влетіла,

Що на спеете бачила,

Про все розповіла.

Мови не має,

А у того побуває,

Той багато знає. (Газета)

6. Правила написання листа.

    Отже, подивимося, які є правила написання сучасного листа. (читаємо)

    Хлопці, давайте подумаємо навіщо ми пишемо листи (які завдання - ставимо собі і прагнемо вирішити під час спілкування з іншими людьми)

Запис у зошит:

Повідомити, оповістити,

Привітати,

Вибачитись,

Подякувати.

З яких частин будується лист?

План листа (роздаю на парти)

1). Зачин. Вступ,

2). Інформаційна частина Основна частина.

3). Кінцівка. Висновок.

4). PS (post scriptum ) «після написаного».

Вчитель: - Листоноша Пєчкін приніс конвертики, щоб ви їх

правильно підписали та навчилися писати листи.

(Підписуємо конверти)

Від кого Іванова І.

Звідки вул. Північна, буд.9, кв. 2

С. Пилюгіне, Балтайський район, Саратівська область

Індекс 412634

Кому Іванову П.М.

Куди Саратов, вул. Мічуріна, буд. 37, кв. 61

Індекс 410600

7. Творча робота.

-Тепер, коли ви знаєте, які бувають листи, яким стилем їхтреба писати, ви самі спробуєте написати листа.

    Напишіть другу листа-вітання.

    Напишіть дідусеві листа з вдячністю за надісланийподарунок.

    Напишіть лист, в якому ви просите бабусю приїхати до васгості.

IV . Підсумок уроку:

Що нового ви дізналися про листи на сьогоднішньому уроці? Що було для вас найцікавішим? Чи було щось незрозуміло у вивченому матеріалі?

V . Завдання додому

На будинок ви отримуєте творче завдання. Написати листа своєму другові з вдячністю щодо якоїсь події.

"Заголовок у тексті" - Сучасний газетний заголовок. Заголовок становить єдину системуз текстом "заголовок - текст". Що таке заголовок? Тому важливо журналісту вибрати заголовок для своєї публікації. Цілі і завдання. Попереджаючи текст, заголовок несе певну інформацію про зміст публіцистичного твору.

Ось і зима Снігопад. План. Як закінчити твір? Прекрасна пора. Структура твору. Лексична підготовка. Розвиток мовлення. Твір зі спостереження «Зима. Цілі: Розглянь картину. Про що розповідатимемо в основній частині? Снігопад». Летять Крутяться Плавно опускаються Весело танцюють. Вчитель початкових класівМалинівська Лідія Михайлівна МОУ ЗОШ с. Миронівка.

"Текст оповідання опис" - "Текст". Пропозиції у тексті пов'язані за змістом. Типи тексту. Текст складається з кількох речень. Розповідь; опис; міркування. 1. 2. 4. Завдання уроку. 5. Тема уроку: Текст, у якому описується предмет чи явище, – опис. 3.

"Вступ і висновок" - 10) з проблеми тексту. 3. У висновку може бути розгорнута думка, виражена у вступній частині. 8. Висновок у формі етично-коректного заперечення автору. Російська мова. «То що ж таке натхнення? 2) суперечки з уявним критиком. Такі думки виникають... Звичайно, є різні думки про те, що означає бути культурним.

«Літературний твір» – Поема «Дванадцять». І.Е. Бабель 2 оповідання на вибір. Н.В. Гоголь Одна з петербурзьких повістей на вибір. Роман "Доктор Живаго" (оглядове вивчення з аналізом фрагментів). Літературна критика. Стадії розвитку: експозиція, зав'язка, кульмінація, розв'язка, епілог. Н.Г. Чернишевський Роман «Що робити?» (Огляд).

"Історичний жанр" - Брюссель. Мадрид. Ф. Гойя. «Розстріл повстанців у ніч проти 3 травня 1808 року». Ж. Л. Давид. "Смерть Марата". 1793. Національна галерея. Лондон. Близько 1814 року. Музей сучасного мистецтва. Близько 1515. А.С. Пушкіна. Палаццо Квірінале. Прадо. Лувр. Флоренція. Музей образотворчих мистецтв.

Всього у темі 20 презентацій

Тип уроку:Конкурс.

Цілі:

  1. Розвиток елементарного міркування, вміння правильного написання листа, інтересу до епістолярного жанру, збагачення словникового запасу учнів.
  2. Формувати вміння передавати зміст, виділяти головну думку, встановлювати смислові зв'язки.
  3. Виховувати культуру мови, шанобливе ставлення один до одного.

На дошці:

Пишу не пером, а розумом.

Написане не пропаде.

Що напишеш пером, не вирубаєш сокирою.

Хід уроку

Ваше завдання на уроці написати листа другу. Це може бути вигаданий друг або вам добре знайома людина. У своєму листі ви можете використати діловий стиль, офіційний стиль, особистий стиль.

1. Чим усне спілкування відрізняється від письмового?

усному спілкуванніберуть участь крім слів і несловесні засоби: жести, міміка тощо. буд. Це звучить. Письмовий текст можна редагувати.)

2. Навіщо люди пишуть листи, якщо є телефон, телеграф?

(Вислуховуються відповіді дітей).

Висновок:Одним словом можна образити людину, принести їй біль і потім довго шкодувати. Коли людина пише листа, він замислюється над кожним словом.

3. Які прислів'я під час письмового спілкування повинні пам'ятати?

(Читають з дошки прислів'я та пояснюють їхній зміст).

А ще кажуть: "Без прислів'я не говориться". Вони привчають нас до стислості і простоти мови, шліфують силу думки. У листі можна використовувати прислів'я, які відповідають вашому повідомленню.

Складання плану листа.

I. Вітання.

З чого починається лист?

(З привітання).

Які слова вітання ви знаєте?

(Вислуховуються відповіді).

Як ти звернешся у листі, якщо він адресований:

а) вчителю;

в) батькам;

г) інопланетянину.

Ще можна звернутись у листі:

а) Привіт, любий дідусю.

б) Дорога подруга.

в) Улюблена бабуся.

г) Шановний Іван Іванович.

д) Мила Оленька, привіт і т. д.

Висновок:Враховуйте з ким? Чому? Навіщо?...ви спілкуєтеся.

  • - Щоб було зрозуміло лист твого друга, обов'язково потрібно дотримуватися послідовності абзаців. Наступний абзац вашого листа

ІІ. Вступне слово.

  • - Починають листа зі слів:

Дякую за повідомлення, яке я отримав. Дякую, що знайшов час написати мені листа. Поспішаю повідомити тебе про те, що і т. д. (учні доповнюють).

  • Які питання ти поставив би другу, якби з ним зустрівся? (Вислуховуються відповіді дітей)

ІІІ. Головна думка.

У цьому абзаці ви висловлюєте свої думки про те, що спонукало вас написати листа, що турбує вас.

1. Згадайте, які цікаві заходи проходили у вашому класі та запам'яталися вам. Вам хотілося б про них розповісти комусь.

2. У кого з вас є тварини, і з ними стався цікавий випадок?

3. Які смішні історіїтрапилися з вами?

4. Яка подія сталася з вами і найбільше запам'яталася?

(Вислуховуються відповіді дітей)

Висновок:У листі треба писати лише те, що відбувається насправді чи якісь плани будуються на майбутнє.

Щоб ваш лист був виразним, використовуйте фразеологізми. Вони характеризують усі сторони життя. Його ставлення до праці, наприклад, золоті руки, бити байдики. Ставлення до інших людей, наприклад, нерозлучний друг, ведмежа послуга. Особисті переваги та недоліки, наприклад, водити за ніс, не втрачати голови.

(На дошці записані фразеологізми, які можна використовувати при листі: На велику ногу (жити), перемивати кісточки, комірець, як пити дати, в халепу потрапити, зарубати на носі.)

А також у своєму листі можете використовувати жарти, примовки, прислів'я, приказки.

IV. Побажання.

Що можна побажати другові?

(Хорошого здоров'я, навчання, відпочинку, поїздки, зустрічі з кимось, досягнень у спорті тощо).

V. Заключне слово.

1. Які слова говорять про прощання?

(Міцно тисну руку, низько кланяюся, цілую, з нетерпінням чекаю на відповідь.

Увага! Читається
остання сторінка
І цим пояснюється
Пора нам розпрощається!

2. Якщо ви добре малюєте, можете намалювати малюнок у своєму листі чи вірш власного твору.

На дошці план листа:

  1. Вітання.
  2. Вступне слово.
  3. Основна думка листа.
  4. Побажання.
  5. Заключне слово.

Учні пишуть твір.

Підсумок уроку:

Лист - це особисті думки, призначені для конкретної людини. Чужі листи можна читати лише з дозволу людини, яка написала цього листа.

Кому з вас подобається отримувати листи?

Дуже приємно отримувати звістки від рідних та знайомих. Листом ви надаєте увагу, кохання. Пишіть частіше листи друзям, знайомим, близьким!

Психологи стверджують, що записане краще та повніше засвоюється, міцніше запам'ятовується. Встановлено, що якщо прочитати 1000 слів і потім записати 50, що підсумовують прочитане, то коефіцієнт засвоєння буде вищим, ніж якщо прочитати 10000 слів, не записавши жодного. Крім того, при записі прочитаного формується навичка згортання інформації. І нарешті, чергування читання та запису зменшує втому, підвищує працездатність та продуктивність розумової праці.

Основними способами фіксації та збереження інформації при поглибленому читанні є складання конспекту, тез, плану, реферату, анотації.

Кожна робота починається з уважного читання тексту.

Плани бувають кількох типів: простий, складний, запитальний, цитатний, тезовий план – опорна схема.

Як скласти простий план?

1. Прочитайте текст (представте подумки весь матеріал).

2. Розділіть текст на частини та виділіть у кожній з них головну думку.

3.Озаголовьте частини.

4.Прочитайте текст вдруге і перевірте, чи головні думки відбито у плані.

5. Запишіть план.

Як скласти складний план.

1.Уважно прочитайте матеріал, що вивчається.

2. Розділіть його на основні смислові частини та озаглавте їх (пункти плану).

3. Розділіть на смислові частини зміст кожного пункту та озаглавте (підпункти плану).

4. Перевірте, чи не поєднуються пункти та підпункти плану, чи повністю відображено в них основний зміст матеріалу, що вивчається.

Зразок складного плану твору, присвяченого Бабі Язі, взятий із пародії Марка Розовського.

Баба Яга

I. Вступ.Історична обстановка в ті роки.

II. Головна частина. Показ Баби Яги – яскравої представниці темних сил.

  1. 1. Позитивні:

а) сміливість,

б) зв'язок із народом,

в) віра у майбутнє.

  1. 2. Негативні:

а) боягузтво,

б) егоїзм,

в) песимізм,

г) кістяна нога.

III. Висновок

Питальний план.

Записується у вигляді запитань до тексту; кожному інформативному центру тексту відповідає одне питання. При складанні питання плану бажано використовувати запитальні слова, а не словосполучення з чи часткою (наприклад: як .., скільки .., коли .., чому ... і т. д., але не є ..., чи прийшов ... і т.д. п.).

Цитатний план.

Цитата-це дослівна передача чужого висловлювання.

Прочитай текст, познач у ньому основний зміст, головні думки, виділили ті думки, які увійдуть до конспекту.

Відповідно до правил запису та скорочення цитат випиши їх у зошит. Форма запису може бути різною, наприклад:

1-й варіант:

1. (цитата);

2. (цитата);

3. (цитата).

2-й варіант

Основні питання.

Докази (цитати).

Тезовий план.

Теза – це коротко сформульоване основне положення абзацу, тексту лекції, доповіді тощо. Тези зазвичай збігаються з інформативним центром абзацу.

1. Прочитайте текст. У кожному абзаці виділіть речення, де висловлюється головна думка абзацу.

2. Запишіть ці пропозиції в тому порядку, в якому вони представлені у тексті.

3. Під час запису пронумеруйте їх. У вас будуть тези тексту.

Зверніть увагу! Тезовий план не завжди збігається з межами абзацу, він може містити кілька абзаців в одному пункті. Це залежить від важливості змісту абзацу.

  1. 1. Три принципи російського правопису
  1. 2. Провідний принцип російської орфографії.

План показує те, НІЖпотрібно сказати.

  1. 1. Правопис у російській мові здійснюється відповідно до трьох принципів: морфемного, фонетичного, традиційного.
  2. Морфемний принцип правопису - провідний принцип російської орфографії. Відповідно до цього принципу, кожна морфема зберігає єдине написання незалежно від вимови..

Теза формулює, ЩОпотрібно сказати.

План – опорна схемаскладається з опор – слів та уривків речень, що несуть найбільше смислове навантаження. По опорах можна легко відновити текст виступу чи доповіді. Вибір опор може залежати від особливостей пам'яті пише, його цілей та завдань.

Побудова схеми

1. Логіко-смисловий аналіз тексту:

А) членування на закінчені смислові частини;

Б) визначення ключових думок або понять кожної частини;

В) визначення головної думкитексту;

Г) визначення логіко-смислових відносин між ключовими думками.

2. Словесно-графічне оформлення схеми:

А) озаглавлення;

Б) зображення ключових думок чи понять як смислових точок;

В) зображення зв'язків між точками за допомогою з'єднувальних ліній.